LD2985BM28R
Low Dropout (LDO) Regulators 2.8V 150mA Positive
product image
LD2985BM28R Picture
SeekIC No. : 00517670 Detail
LD2985BM28R: Low Dropout (LDO) Regulators 2.8V 150mA Positive
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LD2985BM28R
Mfg:
STMicroelectronics
Quick Details
Input Voltage MAX : 16 V Output Voltage : 2.8 V
Dropout Voltage (Max) : 575 mV Output Current : 150 mA
Number of Outputs : 1 Output Type : Fixed
Maximum Operating Temperature : + 125 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOT-23-5
Description
Load Regulation :
Number of Outputs : 1
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT
Output Type : Fixed
Package / Case : SOT-23-5
Output Current : 150 mA
Input Voltage MAX : 16 V
Output Voltage : 2.8 V
Dropout Voltage (Max) : 575 mV
Parameters:
Technical/Catalog InformationLD2985BM28R
VendorSTMicroelectronics
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
PackagingCut Tape (CT)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output150mA
Voltage - Output2.8V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Voltage - Input3.8 ~ 16 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)-
Current Short Circuit (Isc)400mA