LD2985BM30R
Low Dropout (LDO) Regulators 3.0V 150mA Positive
product image
LD2985BM30R Picture
SeekIC No. : 00509986 Detail
LD2985BM30R: Low Dropout (LDO) Regulators 3.0V 150mA Positive
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LD2985BM30R
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Input Voltage MAX : 16 V Output Voltage : 3 V
Dropout Voltage (Max) : 575 mV Output Current : 150 mA
Package / Case : SOT-23-5
Output Current : 150 mA
Input Voltage MAX : 16 V
Output Voltage : 3 V
Dropout Voltage (Max) : 575 mV
Parameters:
Technical/Catalog InformationLD2985BM30R
VendorSTMicroelectronics (VA)
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
PackagingDigi-Reel?
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output150mA
Voltage - Output3V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Voltage - Input4 ~ 16 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)-
Current Short Circuit (Isc)400mA