LD2985BM50R
Low Dropout (LDO) Regulators 5.0V 150mA Positive
product image
LD2985BM50R Picture
SeekIC No. : 00518331 Detail
LD2985BM50R: Low Dropout (LDO) Regulators 5.0V 150mA Positive
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LD2985BM50R
Quick Details
Input Voltage MAX : 16 V Output Voltage : 5 V
Dropout Voltage (Max) : 575 mV Output Current : 150 mA
Mounting Style : SMD/SMT
Output Voltage : 5 V
Output Type : Fixed
Package / Case : SOT-23-5
Output Current : 150 mA
Input Voltage MAX : 16 V
Dropout Voltage (Max) : 575 mV
Parameters:
Technical/Catalog InformationLD2985BM50R
VendorSTMicroelectronics (VA)
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
PackagingCut Tape (CT)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output150mA
Voltage - Output5V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Voltage - Input6 ~ 16 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)-
Current Short Circuit (Isc)400mA