LD39015M18R
Low Dropout (LDO) Regulators IC Regulator LN 150MA, 1.8V
product image
LD39015M18R Picture
SeekIC No. : 00508221 Detail
LD39015M18R: Low Dropout (LDO) Regulators IC Regulator LN 150MA, 1.8V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LD39015M18R
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Input Voltage MAX : 5.5 V Output Voltage : 1.8 V
Dropout Voltage (Max) : 100 mV Output Current : 150 mA
Load Regulation : 0.002 % / mA Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOT-23-5
Description
Number of Outputs : 1
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT
Output Type : Fixed
Package / Case : SOT-23-5
Output Current : 150 mA
Input Voltage MAX : 5.5 V
Output Voltage : 1.8 V
Dropout Voltage (Max) : 100 mV
Load Regulation : 0.002 % / mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationLD39015M18R
VendorSTMicroelectronics (VA)
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseSOT-23-5
PackagingDigi-Reel?
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output150mA
Voltage - Output1.8V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Voltage - Input1.5 ~ 5.5 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)-
Current Short Circuit (Isc)350mA