LD39015XG33R
Low Dropout (LDO) Regulators 150 mA low Q low noise volt reg
product image
LD39015XG33R Picture
SeekIC No. : 00511796 Detail
LD39015XG33R: Low Dropout (LDO) Regulators 150 mA low Q low noise volt reg
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LD39015XG33R
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Input Voltage MAX : 5.5 V Output Voltage : 3.3 V
Dropout Voltage (Max) : 0.1 V at 100 mA Output Current : 150 mA
Load Regulation : 0.002 % / mA Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOT-666
Output Type : Fixed
Output Voltage : 3.3 V
Output Current : 150 mA
Input Voltage MAX : 5.5 V
Load Regulation : 0.002 % / mA
Package / Case : SOT-666
Dropout Voltage (Max) : 0.1 V at 100 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationLD39015XG33R
VendorSTMicroelectronics
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseSOT-666
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output150mA
Voltage - Output3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Voltage - Input4.3 ~ 5.5 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)-
Current Short Circuit (Isc)350mA