LD39050PU33R
Low Dropout (LDO) Regulators 3.3V 500mA ULTRA LDO
product image
LD39050PU33R Picture
SeekIC No. : 00510595 Detail
LD39050PU33R: Low Dropout (LDO) Regulators 3.3V 500mA ULTRA LDO
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LD39050PU33R
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Input Voltage MAX : 5.5 V Output Voltage : 3.3 V
Dropout Voltage (Max) : 400 mV Output Current : 500 mA
Load Regulation : 0.002 % / mA Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : DFN-6
Output Type : Fixed
Output Voltage : 3.3 V
Input Voltage MAX : 5.5 V
Output Current : 500 mA
Dropout Voltage (Max) : 400 mV
Load Regulation : 0.002 % / mA
Package / Case : DFN-6
Parameters:
Technical/Catalog InformationLD39050PU33R
VendorSTMicroelectronics
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / Case6-DFN
PackagingCut Tape (CT)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output500mA
Voltage - Output3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Voltage - Input1.5 ~ 5.5 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)-
Current Short Circuit (Isc)800mA