LD39080PT18-R
Low Dropout (LDO) Regulators Bicmos Vltg Regulatr Ultra Lo Drop
product image
LD39080PT18-R Picture
SeekIC No. : 00510778 Detail
LD39080PT18-R: Low Dropout (LDO) Regulators Bicmos Vltg Regulatr Ultra Lo Drop
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LD39080PT18-R
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Input Voltage MAX : 6 V Output Voltage : 1.8 V
Dropout Voltage (Max) : 0.04 V at 150 mA Output Current : 800 mA
Load Regulation : 0.4 % Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : PPAK-5
Output Type : Fixed
Output Voltage : 1.8 V
Input Voltage MAX : 6 V
Output Current : 800 mA
Load Regulation : 0.4 %
Dropout Voltage (Max) : 0.04 V at 150 mA
Package / Case : PPAK-5
Parameters:
Technical/Catalog InformationLD39080PT18-R
Regulator TypeSingle Output
Package / CasePPAK (4 leads + tab)
PackagingDigi-Reel?
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output800mA
Voltage - Output1.8V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Voltage - Input2.8 ~ 6 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)-
Current Short Circuit (Isc)1.6A