LD39150DT18-R
Low Dropout (LDO) Regulators Bicmos Vltg Regulatr Ultra Lo Drop
product image
LD39150DT18-R Picture
SeekIC No. : 00510124 Detail
LD39150DT18-R: Low Dropout (LDO) Regulators Bicmos Vltg Regulatr Ultra Lo Drop
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LD39150DT18-R
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Input Voltage MAX : 6 V Output Voltage : 1.8 V
Dropout Voltage (Max) : 0.08 V at 300 mA Output Current : 1.5 A
Load Regulation : 0.06 % / A Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : DPAK-3
Description
Number of Outputs : 1
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT
Output Type : Fixed
Output Voltage : 1.8 V
Input Voltage MAX : 6 V
Output Current : 1.5 A
Package / Case : DPAK-3
Dropout Voltage (Max) : 0.08 V at 300 mA
Load Regulation : 0.06 % / A
Parameters:
Technical/Catalog InformationLD39150DT18-R
VendorSTMicroelectronics (VA)
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseDPak, SC-63, TO-252 (2 leads+tab)
PackagingDigi-Reel?
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output1.5A
Voltage - Output1.8V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Voltage - Input2.8 ~ 6 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)-
Current Short Circuit (Isc)3A