LD39150DT33-R
Low Dropout (LDO) Regulators Bicmos Vltg Regulatr Ultra Lo Drop
product image
LD39150DT33-R Picture
SeekIC No. : 00510165 Detail
LD39150DT33-R: Low Dropout (LDO) Regulators Bicmos Vltg Regulatr Ultra Lo Drop
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LD39150DT33-R
Quick Details
Input Voltage MAX : 6 V Output Voltage : 3.3 V
Dropout Voltage (Max) : 0.08 V at 300 mA Output Current : 1.5 A
Load Regulation : 0.06 % / A Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : DPAK-3
Output Type : Fixed
Output Voltage : 3.3 V
Input Voltage MAX : 6 V
Output Current : 1.5 A
Package / Case : DPAK-3
Dropout Voltage (Max) : 0.08 V at 300 mA
Load Regulation : 0.06 % / A
Parameters:
Technical/Catalog InformationLD39150DT33-R
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseDPak, SC-63, TO-252 (2 leads+tab)
PackagingCut Tape (CT)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output1.5A
Voltage - Output3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Voltage - Input4.3 ~ 6 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)-
Current Short Circuit (Isc)3A