LDM-15457NI
LED Displays & Accessories LED Display
product image
LDM-15457NI Picture
SeekIC No. : 006745 Detail
LDM-15457NI: LED Displays & Accessories LED Display
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LDM-15457NI
Mfg:
Lumex
  • Qty
  • 0~1
Quick Details
Display Type : 5 x 7 Dot Matrix Number of Digits : 1
Character Size : 1.54 in Illumination Color : Red
Wavelength : 635 nm Common Pin : Common Cathode
Operating Voltage : 2.5 V Operating Current : 30 mA
Maximum Operating Temperature : + 85 C Minimum Operating Temperature : - 40 C
Description
Packaging :
Number of Digits : 1
Illumination Color : Red
Operating Current : 30 mA
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Minimum Operating Temperature : - 40 C
Wavelength : 635 nm
Common Pin : Common Cathode
Display Type : 5 x 7 Dot Matrix
Operating Voltage : 2.5 V
Character Size : 1.54 in
Parameters:
Technical/Catalog InformationLDM-15457NI
VendorLumex Opto/Components Inc
CategoryOptoelectronics
ColorRed
Size / Dimension1.54" L x 0.91" W x 0.32" H (39.10mm x 23mm x 8mm)
Millicandela Rating2mcd
Configuration5 x 7
Voltage - Forward (Vf) Typ2V