LDP24ARL
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 5 Watt 100 Volt 500A
product image
LDP24ARL Picture
SeekIC No. : 00237456 Detail
LDP24ARL: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 5 Watt 100 Volt 500A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LDP24ARL
Mfg:
STMicroelectronics
Quick Details
Clamping Voltage : 40 V Operating Voltage : 24 V
Package / Case : R6 Breakdown Voltage : 25 V
Peak Surge Current : 50 uA Peak Pulse Power Dissipation : 5 W
Capacitance : 8000 pF Maximum Operating Temperature : + 175 C
Minimum Operating Temperature : - 65 C Packaging : Reel
Description
Polarity :
Channels :
Termination Style :
Packaging : Reel
Operating Voltage : 24 V
Breakdown Voltage : 25 V
Minimum Operating Temperature : - 65 C
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Package / Case : R6
Clamping Voltage : 40 V
Peak Pulse Power Dissipation : 5 W
Capacitance : 8000 pF
Peak Surge Current : 50 uA
Parameters:
Technical/Catalog InformationLDP24ARL
VendorSTMicroelectronics
CategoryCircuit Protection
Package / CaseR6, Axial
PackagingTape & Reel (TR)
TechnologyMixed Technology
ApplicationsOverload Protection
Number of Circuits1 - Single
Voltage - Working24V
Voltage - Clamping25V
Power (Watts)5W