LDQ-M282RI
LED Displays & Accessories LED Display
product image
LDQ-M282RI Picture
SeekIC No. : 006021 Detail
LDQ-M282RI: LED Displays & Accessories LED Display
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LDQ-M282RI
Mfg:
Lumex
  • Qty
  • 0~1
Quick Details
Display Type : 7 Segment Number of Digits : 4
Character Size : 0.28 in Illumination Color : Green
Wavelength : 565 nm Common Pin : Common Anode
Operating Voltage : 2.6 V Operating Current : 25 mA
Maximum Operating Temperature : + 85 C Minimum Operating Temperature : - 30 C
Description
Packaging :
Display Type : 7 Segment
Common Pin : Common Anode
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Illumination Color : Green
Wavelength : 565 nm
Minimum Operating Temperature : - 30 C
Operating Current : 25 mA
Number of Digits : 4
Operating Voltage : 2.6 V
Character Size : 0.28 in
Parameters:
Technical/Catalog InformationLDQ-M282RI
VendorLumex Opto/Components Inc
CategoryOptoelectronics
Display Type7-Segment
ColorGreen
Package / Case12-DIP
Number of Digits/Alpha4
Size / Dimension1.27" L x 0.40" W x 0.23" H (32.2mmx 10.2mm x 5.8mm)
Common PinCommon Anode
Digit/Alpha Size0.28" (7.11mm)