LDQ-M283RI
LED Displays & Accessories LED Display
product image
LDQ-M283RI Picture
SeekIC No. : 006371 Detail
LDQ-M283RI: LED Displays & Accessories LED Display
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LDQ-M283RI
Mfg:
Lumex
  • Qty
  • 0~1
Quick Details
Display Type : 7 Segment Number of Digits : 4
Character Size : 0.28 in Illumination Color : Yellow
Wavelength : 585 nm Common Pin : Common Anode
Operating Voltage : 2.5 V Operating Current : 30 mA
Maximum Operating Temperature : + 85 C Minimum Operating Temperature : - 30 C
Packaging : Bulk
Common Pin : Common Anode
Operating Current : 30 mA
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Minimum Operating Temperature : - 30 C
Illumination Color : Yellow
Number of Digits : 4
Packaging : Bulk
Wavelength : 585 nm
Operating Voltage : 2.5 V
Character Size : 0.28 in
Parameters:
Technical/Catalog InformationLDQ-M283RI
Display Type7-Segment
ColorYellow
Package / Case12-DIP
Number of Digits/Alpha4
Size / Dimension1.27" L x 0.40" W x 0.23" H (32.2mmx 10.2mm x 5.8mm)
Common PinCommon Anode
Digit/Alpha Size0.28" (7.11mm)