LDQ-M284RI
LED Displays & Accessories LED Display
product image
LDQ-M284RI Picture
SeekIC No. : 005735 Detail
LDQ-M284RI: LED Displays & Accessories LED Display
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LDQ-M284RI
Mfg:
Lumex
  • Qty
  • 0~1
Quick Details
Display Type : 7 Segment Number of Digits : 4
Character Size : 0.28 in Illumination Color : Red
Wavelength : 635 nm Common Pin : Common Anode
Operating Voltage : 2 V Operating Current : 30 mA
Maximum Operating Temperature : + 85 C Minimum Operating Temperature : - 30 C
Packaging : Bulk
Description
Display Type : 7 Segment
Illumination Color : Red
Common Pin : Common Anode
Operating Voltage : 2 V
Operating Current : 30 mA
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Wavelength : 635 nm
Minimum Operating Temperature : - 30 C
Number of Digits : 4
Packaging : Bulk
Character Size : 0.28 in
Parameters:
Technical/Catalog InformationLDQ-M284RI
Display Type7-Segment
ColorRed, Orange
Package / Case12-DIP
Number of Digits/Alpha4
Size / Dimension1.27" L x 0.40" W x 0.23" H (32.2mmx 10.2mm x 5.8mm)
Common PinCommon Anode
Digit/Alpha Size0.28" (7.11mm)