LDQ-M286RI
LED Displays & Accessories LED Display
product image
LDQ-M286RI Picture
SeekIC No. : 008308 Detail
LDQ-M286RI: LED Displays & Accessories LED Display
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LDQ-M286RI
Character Size : 0.28 in Illumination Color : Red
Wavelength : 660 nm Common Pin : Common Anode
Operating Voltage : 2.3 V Operating Current : 30 mA
Maximum Operating Temperature : + 85 C Minimum Operating Temperature : - 30 C
Description
Packaging :
Display Type : 7 Segment
Illumination Color : Red
Common Pin : Common Anode
Operating Current : 30 mA
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Wavelength : 660 nm
Minimum Operating Temperature : - 30 C
Number of Digits : 4
Operating Voltage : 2.3 V
Character Size : 0.28 in
Parameters:
Technical/Catalog InformationLDQ-M286RI
Display Type7-Segment
ColorRed
Package / Case12-DIP
Number of Digits/Alpha4
Size / Dimension1.27" L x 0.40" W x 0.23" H (32.2mmx 10.2mm x 5.8mm)
Common PinCommon Anode
Digit/Alpha Size0.28" (7.11mm)