LDT-M3602RI
LED Displays & Accessories LED Display
product image
LDT-M3602RI Picture
SeekIC No. : 006489 Detail
LDT-M3602RI: LED Displays & Accessories LED Display
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LDT-M3602RI
Mfg:
Lumex
  • Qty
  • 0~1
Quick Details
Display Type : 7 Segment Number of Digits : 3
Character Size : 0.36 in Illumination Color : Green
Wavelength : 565 nm Common Pin : Common Anode
Operating Voltage : 2.6 V Operating Current : 25 mA
Maximum Operating Temperature : + 85 C Minimum Operating Temperature : - 40 C
Description
Packaging :
Display Type : 7 Segment
Common Pin : Common Anode
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Minimum Operating Temperature : - 40 C
Illumination Color : Green
Wavelength : 565 nm
Operating Current : 25 mA
Number of Digits : 3
Operating Voltage : 2.6 V
Character Size : 0.36 in
Parameters:
Technical/Catalog InformationLDT-M3602RI
VendorLumex Opto/Components Inc
CategoryOptoelectronics
Display Type7-Segment
ColorGreen
Package / Case12-DIP
Number of Digits/Alpha3
Size / Dimension0.89" L x 0.55" W x 0.28" H (22.50mm x 14mm x 7.20mm)
Common PinCommon Anode
Digit/Alpha Size0.36" (9.2mm)