LE30ABZ-TR
Low Dropout (LDO) Regulators 3.0V 100mA Positive
product image
LE30ABZ-TR Picture
SeekIC No. : 00529318 Detail
LE30ABZ-TR: Low Dropout (LDO) Regulators 3.0V 100mA Positive
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LE30ABZ-TR
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Input Voltage MAX : 18 V Output Voltage : 3 V
Dropout Voltage (Max) : 0.5 V Output Current : 100 mA
Load Regulation : 15 mV Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-92
Output Type : Fixed
Load Regulation : 15 mV
Mounting Style : Through Hole
Output Current : 100 mA
Output Voltage : 3 V
Input Voltage MAX : 18 V
Package / Case : TO-92
Dropout Voltage (Max) : 0.5 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationLE30ABZ-TR
VendorSTMicroelectronics
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseTO-92-3 (Straight Leads)
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output100mA
Voltage - Output3V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Voltage - Input3.7 ~ 18 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)150mA