LE50ABZ-AP
Low Dropout (LDO) Regulators 5.0V 100mA Positive
product image
LE50ABZ-AP Picture
SeekIC No. : 00508029 Detail
LE50ABZ-AP: Low Dropout (LDO) Regulators 5.0V 100mA Positive
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LE50ABZ-AP
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Input Voltage MAX : 18 V Output Voltage : 5 V
Dropout Voltage (Max) : 0.5 V Output Current : 100 mA
Load Regulation : 15 mV Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-92
Description
Number of Outputs : 1
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Output Voltage : 5 V
Output Type : Fixed
Load Regulation : 15 mV
Mounting Style : Through Hole
Output Current : 100 mA
Input Voltage MAX : 18 V
Package / Case : TO-92
Dropout Voltage (Max) : 0.5 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationLE50ABZ-AP
VendorSTMicroelectronics (VA)
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseTO-92-3 (Formed Leads)
PackagingDigi-Reel?
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output100mA
Voltage - Output5V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Voltage - Input5.7 ~ 18 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)150mA