LF18ABPT
Low Dropout (LDO) Regulators 1.8V 0.5A Positive
product image
LF18ABPT Picture
SeekIC No. : 00528208 Detail
LF18ABPT: Low Dropout (LDO) Regulators 1.8V 0.5A Positive
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LF18ABPT
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Input Voltage MAX : 16 V Output Voltage : 1.8 V
Dropout Voltage (Max) : 0.7 V Output Current : 1 A
Load Regulation : 10 mV Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : PPAK
Output Type : Fixed
Load Regulation : 10 mV
Output Voltage : 1.8 V
Input Voltage MAX : 16 V
Output Current : 1 A
Dropout Voltage (Max) : 0.7 V