LF18CDT-TR
Low Dropout (LDO) Regulators 1.8V 0.5A Positive
product image
LF18CDT-TR Picture
SeekIC No. : 00508051 Detail
LF18CDT-TR: Low Dropout (LDO) Regulators 1.8V 0.5A Positive
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LF18CDT-TR
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Input Voltage MAX : 16 V Output Voltage : 1.8 V
Dropout Voltage (Max) : 0.7 V Output Current : 1 A
Load Regulation : 10 mV Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : TO-252
Output Type : Fixed
Load Regulation : 10 mV
Output Voltage : 1.8 V
Input Voltage MAX : 16 V
Output Current : 1 A
Package / Case : TO-252
Dropout Voltage (Max) : 0.7 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationLF18CDT-TR
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseDPak, SC-63, TO-252 (2 leads+tab)
PackagingDigi-Reel?
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output500mA
Voltage - Output1.8V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Voltage - Input2.5 ~ 16 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)1A