LF55CDT-TR
Low Dropout (LDO) Regulators 5.5V 0.5A Positive
product image
LF55CDT-TR Picture
SeekIC No. : 00531374 Detail
LF55CDT-TR: Low Dropout (LDO) Regulators 5.5V 0.5A Positive
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LF55CDT-TR
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Input Voltage MAX : 16 V Output Voltage : 5.5 V
Dropout Voltage (Max) : 1 V Output Current : 1 A
Load Regulation : 27 mV Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : TO-252
Description
Number of Outputs : 1
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT
Output Type : Fixed
Input Voltage MAX : 16 V
Output Current : 1 A
Dropout Voltage (Max) : 1 V
Package / Case : TO-252
Load Regulation : 27 mV
Output Voltage : 5.5 V