LF85ABPT
Low Dropout (LDO) Regulators 8.5V 0.5A Positive
product image
LF85ABPT Picture
SeekIC No. : 00531843 Detail
LF85ABPT: Low Dropout (LDO) Regulators 8.5V 0.5A Positive
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LF85ABPT
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Input Voltage MAX : 16 V Output Voltage : 8.5 V
Dropout Voltage (Max) : 0.35 V at 200 mA Output Current : 0.5 A
Load Regulation : 42 mV Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : PPAK
Description
Number of Outputs : 1
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT
Output Type : Fixed
Input Voltage MAX : 16 V
Load Regulation : 42 mV
Output Voltage : 8.5 V
Output Current : 0.5 A
Dropout Voltage (Max) : 0.35 V at 200 mA