LGU2C561MELY
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 160volts 560uF 105c 20x40x10L/S
product image
LGU2C561MELY Picture
SeekIC No. : 00762360 Detail
LGU2C561MELY: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 160volts 560uF 105c 20x40x10L/S
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LGU2C561MELY
Mfg:
Nichicon
  • Qty
  • 0~1
Quick Details
Capacitance : 560 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 160 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C
Series : GU Diameter : 20 mm (0.79 in)
Length : 40 mm Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Description
ESR :
Lead Spacing :
Tolerance : 20 %
Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Length : 40 mm
Capacitance : 560 uF
Voltage Rating : 160 Volts
Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C
Series : GU
Diameter : 20 mm (0.79 in)
Parameters:
Technical/Catalog InformationLGU2C561MELY
VendorNichicon
CategoryCapacitors
Capacitance560F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-40°C ~ 105°C
Size / Dimension0.787" Dia x 1.575" H (20.00mm x 40.00mm)
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial (Snap-In)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating160V