LK1608100M-T
RF Inductors INDCTR STD MULTILYR 0603 10uH 20%
product image
LK1608100M-T Picture
SeekIC No. : 001215968 Detail
LK1608100M-T: RF Inductors INDCTR STD MULTILYR 0603 10uH 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LK1608100M-T
Mfg:
Taiyo Yuden
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Inductance : 10 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 10 mAmps Maximum DC Resistance : 1.7 Ohms
Self Resonant Frequency : 17 MHz Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Termination Style : SMD/SMT Package / Case : 0603 (1608 metric)
Description
Q Minimum :
Termination Style : SMD/SMT
Package / Case : 0603 (1608 metric)
Tolerance : 20 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Inductance : 10 uH
Maximum DC Current : 10 mAmps
Maximum DC Resistance : 1.7 Ohms
Self Resonant Frequency : 17 MHz
Parameters:
Technical/Catalog InformationLK1608100M-T
VendorTaiyo Yuden
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance10H
Tolerance±20%
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Current 5mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq35 @ 2MHz
Self Resonant Freq17MHz
DC Resistance (DCR)2.550 Ohm Max