LLS2D102MELB
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 200volts 1000uF 10mm '20%
product image
LLS2D102MELB Picture
SeekIC No. : 00763466 Detail
LLS2D102MELB: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 200volts 1000uF 10mm '20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LLS2D102MELB
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Capacitance : 1000 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 200 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Series : LS Diameter : 30 mm
Length : 35 mm Lead Spacing : 10 mm
ESR :
Capacitance : 1000 uF
Tolerance : 20 %
Diameter : 30 mm
Lead Spacing : 10 mm
Length : 35 mm
Parameters:
Technical/Catalog InformationLLS2D102MELB
VendorNichicon
CategoryCapacitors
Capacitance1000F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension1.181" Dia x 1.378" H (30.00mm x 35.00mm)
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating200V