LLS2D221MELY
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 200volts 220uF 10mm '20%
product image
LLS2D221MELY Picture
SeekIC No. : 00763695 Detail
LLS2D221MELY: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 200volts 220uF 10mm '20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LLS2D221MELY
Mfg:
Nichicon
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Capacitance : 220 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 200 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Series : LS Diameter : 20 mm
Length : 25 mm Lead Spacing : 10 mm
Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Description
ESR :
Tolerance : 20 %
Lead Spacing : 10 mm
Length : 25 mm
Capacitance : 220 uF
Voltage Rating : 200 Volts
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Series : LS
Diameter : 20 mm
Parameters:
Technical/Catalog InformationLLS2D221MELY
VendorNichicon
CategoryCapacitors
Capacitance220F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension0.787" Dia x 0.984" H (20.00mm x 25.00mm)
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial (Snap-In)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating200V