LLS2D271MELY
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 200volts 270uF 85c 20x25x10L/S
product image
LLS2D271MELY Picture
SeekIC No. : 00764607 Detail
LLS2D271MELY: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 200volts 270uF 85c 20x25x10L/S
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LLS2D271MELY
Quick Details
Capacitance : 270 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 200 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Series : LS Diameter : 20 mm
Length : 25 mm Lead Spacing : 10 mm
ESR :
Tolerance : 20 %
Lead Spacing : 10 mm
Capacitance : 270 uF
Length : 25 mm
Series : LS
Diameter : 20 mm
Parameters:
Technical/Catalog InformationLLS2D271MELY
VendorNichicon
CategoryCapacitors
Capacitance270F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension0.787" Dia x 0.984" H (20.00mm x 25.00mm)
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating200V