LLS2D391MELY
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 200volts 390uF 85c 20x35x10L/S
product image
LLS2D391MELY Picture
SeekIC No. : 00766212 Detail
LLS2D391MELY: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 200volts 390uF 85c 20x35x10L/S
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LLS2D391MELY
Quick Details
Capacitance : 390 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 200 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Series : LS Diameter : 20 mm
Length : 35 mm Lead Spacing : 10 mm
ESR :
Tolerance : 20 %
Lead Spacing : 10 mm
Length : 35 mm
Voltage Rating : 200 Volts
Capacitance : 390 uF
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Series : LS
Diameter : 20 mm
Parameters:
Technical/Catalog InformationLLS2D391MELY
VendorNichicon
CategoryCapacitors
Capacitance390F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension0.787" Dia x 1.378" H (20.00mm x 35.00mm)
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating200V