LLS2D471MELA
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 200volts 470uF 85c 25x25x10L/S
product image
LLS2D471MELA Picture
SeekIC No. : 00762309 Detail
LLS2D471MELA: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 200volts 470uF 85c 25x25x10L/S
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LLS2D471MELA
Mfg:
Nichicon
  • Qty
  • 0~1
Quick Details
Capacitance : 470 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 200 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Series : LS Diameter : 25 mm
Length : 25 mm Lead Spacing : 10 mm
Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Description
ESR :
Tolerance : 20 %
Capacitance : 470 uF
Lead Spacing : 10 mm
Diameter : 25 mm
Length : 25 mm
Voltage Rating : 200 Volts
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Series : LS
Parameters:
Technical/Catalog InformationLLS2D471MELA
VendorNichicon
CategoryCapacitors
Capacitance470F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension0.984" Dia x 0.984" H (25.00mm x 25.00mm)
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial (Snap-In)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating200V