LLS2D471MELZ
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 200volts 470uF 10mm '20%
product image
LLS2D471MELZ Picture
SeekIC No. : 00760156 Detail
LLS2D471MELZ: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 200volts 470uF 10mm '20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LLS2D471MELZ
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Capacitance : 470 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 200 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Series : LS Diameter : 22 mm
Length : 30 mm Lead Spacing : 10 mm
ESR :
Tolerance : 20 %
Capacitance : 470 uF
Lead Spacing : 10 mm
Length : 30 mm
Diameter : 22 mm
Parameters:
Technical/Catalog InformationLLS2D471MELZ
VendorNichicon
CategoryCapacitors
Capacitance470F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension0.866" Dia x 1.181" H (22.00mm x 30.00mm)
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating200V