LLS2D561MELZ
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 200volts 560uF 85c 22x35x10L/S
product image
LLS2D561MELZ Picture
SeekIC No. : 00764279 Detail
LLS2D561MELZ: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 200volts 560uF 85c 22x35x10L/S
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LLS2D561MELZ
Quick Details
Capacitance : 560 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 200 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Series : LS Diameter : 22 mm
Length : 35 mm Lead Spacing : 10 mm
ESR :
Tolerance : 20 %
Lead Spacing : 10 mm
Diameter : 22 mm
Capacitance : 560 uF
Length : 35 mm
Parameters:
Technical/Catalog InformationLLS2D561MELZ
VendorNichicon
CategoryCapacitors
Capacitance560F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension0.866" Dia x 1.378" H (22.00mm x 35.00mm)
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating200V