LLS2E102MELB
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 250volts 1000uF 85deg 10mm L/S
product image
LLS2E102MELB Picture
SeekIC No. : 00760703 Detail
LLS2E102MELB: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 250volts 1000uF 85deg 10mm L/S
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LLS2E102MELB
Mfg:
Nichicon
  • Qty
  • 0~1
Quick Details
Capacitance : 1000 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 250 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Series : LS Diameter : 30 mm
Length : 40 mm Lead Spacing : 10 mm
Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Description
ESR :
Capacitance : 1000 uF
Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 250 Volts
Diameter : 30 mm
Length : 40 mm
Lead Spacing : 10 mm
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Series : LS
Parameters:
Technical/Catalog InformationLLS2E102MELB
VendorNichicon
CategoryCapacitors
Capacitance1000F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension1.181" Dia x 1.575" H (30.00mm x 40.00mm)
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial (Snap-In)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating250V