LLS2E122MELC
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 250volts 1200uF 85c 35x35x10L/S
product image
LLS2E122MELC Picture
SeekIC No. : 00770949 Detail
LLS2E122MELC: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 250volts 1200uF 85c 35x35x10L/S
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LLS2E122MELC
  • Qty
  • 0~65
Quick Details
Capacitance : 1200 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 250 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Series : LS Diameter : 35 mm
Length : 35 mm Lead Spacing : 10 mm
ESR :
Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 250 Volts
Lead Spacing : 10 mm
Diameter : 35 mm
Length : 35 mm
Capacitance : 1200 uF
Parameters:
Technical/Catalog InformationLLS2E122MELC
VendorNichicon
CategoryCapacitors
Capacitance1200F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension1.378" Dia x 1.378" H (35.00mm x 35.00mm)
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating250V