LLS2E152MELC
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 250volts 1500uF 85c
product image
LLS2E152MELC Picture
SeekIC No. : 00759893 Detail
LLS2E152MELC: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 250volts 1500uF 85c
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LLS2E152MELC
  • Qty
  • 0~1
Quick Details
Capacitance : 1500 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 250 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Series : LS Diameter : 35 mm
Length : 40 mm Lead Spacing : 10 mm
ESR :
Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 250 Volts
Length : 40 mm
Lead Spacing : 10 mm
Capacitance : 1500 uF
Diameter : 35 mm
Parameters:
Technical/Catalog InformationLLS2E152MELC
VendorNichicon
CategoryCapacitors
Capacitance1500F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension1.378" Dia x 1.575" H (35.00mm x 40.00mm)
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating250V