LLS2E181MELY
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 250volts 180uF 85c 20x25x10L/S
product image
LLS2E181MELY Picture
SeekIC No. : 00765213 Detail
LLS2E181MELY: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 250volts 180uF 85c 20x25x10L/S
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LLS2E181MELY
  • Qty
  • 0~1
Quick Details
Capacitance : 180 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 250 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Series : LS Diameter : 20 mm
Length : 25 mm Lead Spacing : 10 mm
ESR :
Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 250 Volts
Lead Spacing : 10 mm
Length : 25 mm
Capacitance : 180 uF
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Series : LS
Diameter : 20 mm
Parameters:
Technical/Catalog InformationLLS2E181MELY
VendorNichicon
CategoryCapacitors
Capacitance180F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension0.787" Dia x 0.984" H (20.00mm x 25.00mm)
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating250V