LM1084IT-3.3/NOPB
Low Dropout (LDO) Regulators 5A LDO POS REG
product image
LM1084IT-3.3/NOPB Picture
SeekIC No. : 00510549 Detail
LM1084IT-3.3/NOPB: Low Dropout (LDO) Regulators 5A LDO POS REG
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LM1084IT-3.3/NOPB
Mfg:
National Semiconductor (TI)
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Input Voltage MAX : 27 V Output Voltage : 3.3 V
Dropout Voltage (Max) : 1.5 V at 5 A Output Current : 5 A
Load Regulation : 15 mV Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-220
Description
Number of Outputs : 1
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Output Type : Fixed
Load Regulation : 15 mV
Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220
Output Voltage : 3.3 V
Output Current : 5 A
Dropout Voltage (Max) : 1.5 V at 5 A
Input Voltage MAX : 27 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationLM1084IT-3.3/NOPB
VendorNational Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseTO-220-3 (Straight Leads)
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output5A
Voltage - Output3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Voltage - Input4.8 ~ 15 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)5.5A