LM1084IT-3.3
Low Dropout (LDO) Regulators
product image
LM1084IT-3.3 Picture
SeekIC No. : 00522525 Detail
LM1084IT-3.3: Low Dropout (LDO) Regulators
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LM1084IT-3.3
Mfg:
National Semiconductor (TI)
Quick Details
Input Voltage MAX : 27 V Output Voltage : 3.3 V
Dropout Voltage (Max) : 1.5 V at 5 A Output Current : 5 A
Load Regulation : 15 mV Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-220
Description
Number of Outputs : 1
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Output Type : Fixed
Load Regulation : 15 mV
Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220
Output Voltage : 3.3 V
Output Current : 5 A
Dropout Voltage (Max) : 1.5 V at 5 A
Input Voltage MAX : 27 V