LM1085ISX-3.3/NOPB
Low Dropout (LDO) Regulators 3A LDO POS REG
product image
LM1085ISX-3.3/NOPB Picture
SeekIC No. : 00510321 Detail
LM1085ISX-3.3/NOPB: Low Dropout (LDO) Regulators 3A LDO POS REG
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LM1085ISX-3.3/NOPB
Mfg:
National Semiconductor (TI)
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Input Voltage MAX : 27 V Output Voltage : 3.3 V
Dropout Voltage (Max) : 1.5 V at 3 A Output Current : 3 A
Load Regulation : 15 mV Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : TO-263
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT
Output Type : Fixed
Load Regulation : 15 mV
Output Voltage : 3.3 V
Output Current : 3 A
Package / Case : TO-263
Dropout Voltage (Max) : 1.5 V at 3 A
Input Voltage MAX : 27 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationLM1085ISX-3.3/NOPB
VendorNational Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseD²Pak, SMD-220, TO-263 (2 leads + tab)
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output3A
Voltage - Output3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Voltage - Input4.8 ~ 15 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)3.2A