LM1085IS-3.3
Low Dropout (LDO) Regulators
product image
LM1085IS-3.3 Picture
SeekIC No. : 00514965 Detail
LM1085IS-3.3: Low Dropout (LDO) Regulators
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LM1085IS-3.3
Quick Details
Input Voltage MAX : 27 V Output Voltage : 3.3 V
Dropout Voltage (Max) : 1.5 V at 3 A Output Current : 3 A
Load Regulation : 15 mV Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : TO-263
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT
Output Type : Fixed
Load Regulation : 15 mV
Output Voltage : 3.3 V
Output Current : 3 A
Package / Case : TO-263
Dropout Voltage (Max) : 1.5 V at 3 A
Input Voltage MAX : 27 V