LM120H-15/NOPB
Linear Regulators - Standard
product image
LM120H-15/NOPB Picture
SeekIC No. : 00503822 Detail
LM120H-15/NOPB: Linear Regulators - Standard
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LM120H-15/NOPB
Mfg:
National Semiconductor (TI)
Quick Details
Output Type : Fixed Polarity : Negative
Output Voltage : - 15 V Output Current : 0.2 A
Load Regulation : 25 mV Input Voltage MAX : - 35 V
Line Regulation : 10 mV Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-39
Description
Output Type : Fixed
Output Current : 0.2 A
Line Regulation : 10 mV
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : Through Hole
Load Regulation : 25 mV
Polarity : Negative
Output Voltage : - 15 V
Input Voltage MAX : - 35 V