LM25007MMX/NOPB
Switching Converters, Regulators & Controllers
product image
LM25007MMX/NOPB Picture
SeekIC No. : 00585156 Detail
LM25007MMX/NOPB: Switching Converters, Regulators & Controllers
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LM25007MMX/NOPB
Mfg:
National Semiconductor (TI)
Quick Details
Output Voltage : 2.5 V Output Current : 0.5 A
Switching Frequency : 800 KHz Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : MSOP Packaging : Reel
Description
Output Power :
Input Voltage :
Operating Temperature Range :
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Output Current : 0.5 A
Package / Case : MSOP
Output Voltage : 2.5 V
Switching Frequency : 800 KHz
Parameters:
Technical/Catalog InformationLM25007MMX/NOPB
VendorNational Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
TypeStep-Down (Buck)
Number of Outputs1
Voltage - Input9 ~ 42 V
Voltage - Output2.5 ~ 37 V
Current - Output500mA
Power - Output-
Package / Case8-MSOP, Micro8?, 8-uMAX, 8-uSOP,
PackagingTape & Reel (TR)
Internal Switch(s)Yes
SynchronousNo
Rds (On)740 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Switching800kHz