LM2575D2T-12R4G
Switching Converters, Regulators & Controllers 12V 1A Buck PWM
product image
LM2575D2T-12R4G Picture
SeekIC No. : 00584402 Detail
LM2575D2T-12R4G: Switching Converters, Regulators & Controllers 12V 1A Buck PWM
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LM2575D2T-12R4G
Mfg:
ON Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Output Voltage : 1.23 V to 37 V Output Current : 1 A
Input Voltage : 4.75 V to 40 V Switching Frequency : 52 KHz
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : TO-263-5 Packaging : Reel
Description
Output Power :
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Output Current : 1 A
Input Voltage : 4.75 V to 40 V
Switching Frequency : 52 KHz
Package / Case : TO-263-5
Output Voltage : 1.23 V to 37 V
Description
The LM2575 series of regulators are monolithic integrated circuits ideally suited for easy and convenient design of a step−down switching regulator (buck converter). All circuits of this series are capable of driving a 1.0 A load with excellent line and load regulation.The LM2575D2T-12R4G belongs to LM2575 series.
Features of the LM2575D2T-12R4G are:(1)3.3 V, 5.0 V, 12 V, 15 V, and adjustable output versions;(2)adjustable version output voltage range of 1.23 V to 37 V ±4% maximum over line and load conditions;(3)guaranteed 1.0 a output current;(4)wide input voltage range: 4.75 V to 40 V;(5)requires only 4 external components;(6)52 kHz fixed frequency internal oscillator;(7)TTL shutdown capability,low power standby mode;(8)high efficiency;(9)uses readily available standard inductors;(10)thermal shutdown and current limit protection;(11)moisture sensitivity level (MSL) equals 1;(12)Pb−free packages are available.
The absolute maximum ratings of the LM2575D2T-12R4G can be summarized as:(1):the rating is maximum supply voltage,the symbol is Vin,the value is 45,the unit is V;(2):the rating is ON/OFF pin input voltage,the value is −0.3 V V +Vin,the unit is V;(3):the rating is output voltage to ground (steady−state),the value is −0.1,the unit is V;(4):the rating is storage temperature range,the symbol is Tstg,the value is -65 to +150,the unit is ;(5):the rating is minimum ESD rating (human body model: C = 100 pF, R = 1.5 k),the value is 3.0,the unit is kV;(6):the rating is lead temperature (soldering, 10 s),the value is 260,the unit is ;(7):the rating is maximum junction temperature,the symbol is TJ,the value is 150,the unit is .
Parameters:
Technical/Catalog InformationLM2575D2T-12R4G
VendorON Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
TypeStep-Down (Buck)
Number of Outputs1
Voltage - Input4.75 ~ 40 V
Voltage - Output12V
Current - Output1A
Power - Output-
Package / CaseD²Pak, SMD-220, TO-263 (5 leads + tab)
PackagingTape & Reel (TR)
Internal Switch(s)Yes
SynchronousNo
Rds (On)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Switching52kHz