LM2575S-3.3
Switching Converters, Regulators & Controllers
product image
LM2575S-3.3 Picture
SeekIC No. : 00587112 Detail
LM2575S-3.3: Switching Converters, Regulators & Controllers
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LM2575S-3.3
Mfg:
National Semiconductor (TI)
Quick Details
Output Voltage : 3.3 V Output Current : 1 A
Switching Frequency : 58 KHz Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : TO-263 Packaging : Tube
Description
Output Power :
Input Voltage :
Operating Temperature Range :
Mounting Style : SMD/SMT
Output Voltage : 3.3 V
Packaging : Tube
Output Current : 1 A
Package / Case : TO-263
Switching Frequency : 58 KHz
Description
The LM2575S-3.3 is one member of the LM2575S family which is designed as the simple switcher 1A step-down voltage regulator that can be used in (1)simple high-efficiency step-down (buck) regulator; (2)efficient pre-regulator for linear regulators; (3)on-card switching regulators; (4)positive to negative converter (buck-boost). And this device is substantially reduces the size of the heat sink, and in many cases no heat sink is required.
Features of the LM2575S-3.3 are:(1)3.3V, 5V, 12V, 15V, and adjustable output versions; (2)adjustable version output voltage range, 1.23V to 37V (57V for HV version) ±4% max over line and load conditions; (3)guaranteed 1A output current; (4)wide input voltage range, 40V up to 60V for HV version; (5)requires only 4 external components; (6)52 kHz fixed frequency internal oscillator; (7)TTL shutdown capability, low power standby mode; (8)high efficiency; (9)uses readily available standard inductors; (10)thermal shutdown and current limit protection; (11)P+ product enhancement tested.
The absolute maximum ratings of the LM2575S-3.3 can be summarized as:(1)maximum supply voltage:45 V;(2)ON /OFF pin input voltage:-0.3V V +VIN;(3)output voltage to ground (steady state): -1 V;(4)power dissipation: internally limited;(5)storage temperature range: -65°C to +150°C;(6)maximum junction temperature:150°C;(7)lead temperature (soldering, 10 sec.):260°C. If you want to know more information such as the electrical characteristics about the LM2575S-3.3, please download the datasheet in www.seekic.com or www.chinaicmart.com .