LM2576-12WU
IC REG BUCK 12V 3A TO263-5
product image
LM2576-12WU Picture
SeekIC No. : 003581795 Detail
LM2576-12WU: IC REG BUCK 12V 3A TO263-5
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LM2576-12WU
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Series: - Manufacturer: Micrel Inc
Type: Step-Down (Buck) Output Type: Fixed
Package / Case : SOIC-16 Number of Outputs: 1
Voltage - Output: 12V Voltage - Input: 4 V ~ 40 V
PWM Type: - Frequency - Switching: 42kHz ~ 63kHz
Current - Output: 3A Synchronous Rectifier: No
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA Packaging: Bulk
Description
Series: -
Number of Outputs: 1
PWM Type: -
Synchronous Rectifier: No
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Type: Step-Down (Buck)
Output Type: Fixed
Package / Case: TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Voltage - Output: 12V
Current - Output: 3A
Packaging: Bulk
Manufacturer: Micrel Inc
Supplier Device Package: TO-263-5
Voltage - Input: 4 V ~ 40 V
Frequency - Switching: 42kHz ~ 63kHz
Parameters:
Technical/Catalog InformationLM2576-12WU
VendorMicrel Inc
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
TypeStep-Down (Buck)
Number of Outputs1
Voltage - Input4 ~ 40 V
Voltage - Output12V
Current - Output3A
Power - Output-
Package / CaseD²Pak, SMD-220, TO-263 (5 leads + tab)
PackagingBulk
Internal Switch(s)Yes
Synchronous-
Rds (On)-