LM2576HVS-12/NOPB
Switching Converters, Regulators & Controllers 3A STEP-DOWN VLTG REG
product image
LM2576HVS-12/NOPB Picture
SeekIC No. : 00584128 Detail
LM2576HVS-12/NOPB: Switching Converters, Regulators & Controllers 3A STEP-DOWN VLTG REG
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LM2576HVS-12/NOPB
Mfg:
National Semiconductor (TI)
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Output Voltage : 12 V Output Current : 3 A
Input Voltage : 4 V to 60 V Switching Frequency : 58 KHz
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : TO-263 Packaging : Tube
Description
Output Power :
Mounting Style : SMD/SMT
Output Current : 3 A
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Packaging : Tube
Output Voltage : 12 V
Package / Case : TO-263
Switching Frequency : 58 KHz
Input Voltage : 4 V to 60 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationLM2576HVS-12/NOPB
VendorNational Semiconductor
Number of Outputs1
Voltage - Input4 ~ 60 V
Voltage - Output12V
Current - Output3A
Power - Output-
Package / CaseD²Pak, SMD-220, TO-263 (5 leads + tab)
PackagingTube
Rds (On)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Switching52kHz