LM2576HVS-15
IC REG BUCK 15V 3A TO263-5
product image
LM2576HVS-15 Picture
SeekIC No. : 003585370 Detail
LM2576HVS-15: IC REG BUCK 15V 3A TO263-5
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LM2576HVS-15
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: SIMPLE SWITCHER® Manufacturer: National Semiconductor
Type: Step-Down (Buck) Package / Case : SOIC-16
Output Type: Fixed Number of Outputs: 1
Voltage - Output: 15V Voltage - Input: 4 V ~ 60 V
PWM Type: Voltage Mode Frequency - Switching: 52kHz
Current - Output: 3A Synchronous Rectifier: No
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA Packaging: Tube
Description
Number of Outputs: 1
Synchronous Rectifier: No
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Packaging: Tube
Type: Step-Down (Buck)
PWM Type: Voltage Mode
Output Type: Fixed
Frequency - Switching: 52kHz
Package / Case: TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Current - Output: 3A
Voltage - Output: 15V
Supplier Device Package: TO-263-5
Voltage - Input: 4 V ~ 60 V
Manufacturer: National Semiconductor
Series: SIMPLE SWITCHER®
Parameters:
Technical/Catalog InformationLM2576HVS-15
VendorNational Semiconductor
Number of Outputs1
Voltage - Input4 ~ 60 V
Voltage - Output15V
Current - Output3A
Power - Output-
Package / CaseD²Pak, SMD-220, TO-263 (5 leads + tab)
PackagingTube
Rds (On)-
Frequency - Switching52kHz