LM2576HVT-3.3/NOPB
IC REG BUCK 3.3V 3A TO220-5
product image
LM2576HVT-3.3/NOPB Picture
SeekIC No. : 003581208 Detail
LM2576HVT-3.3/NOPB: IC REG BUCK 3.3V 3A TO220-5
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LM2576HVT-3.3/NOPB
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: SIMPLE SWITCHER® Manufacturer: National Semiconductor
Type: Step-Down (Buck) Max Output Freq : 2.55 GHz
Output Type: Fixed Number of Outputs: 1
Voltage - Output: 3.3V Voltage - Input: 4 V ~ 60 V
PWM Type: Voltage Mode Frequency - Switching: 52kHz
Current - Output: 3A Synchronous Rectifier: No
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Mounting Type: Through Hole
Package / Case: TO-220-5 Packaging: Tube
Description
Number of Outputs: 1
Synchronous Rectifier: No
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Tube
Type: Step-Down (Buck)
PWM Type: Voltage Mode
Output Type: Fixed
Voltage - Output: 3.3V
Frequency - Switching: 52kHz
Current - Output: 3A
Supplier Device Package: TO-220-5
Package / Case: TO-220-5
Voltage - Input: 4 V ~ 60 V
Manufacturer: National Semiconductor
Series: SIMPLE SWITCHER®
Parameters:
Technical/Catalog InformationLM2576HVT-3.3/NOPB
VendorNational Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
TypeStep-Down (Buck)
Number of Outputs1
Voltage - Input4 ~ 60 V
Voltage - Output3.3V
Current - Output3A
Power - Output-
Package / CaseTO-220-5 (Straight Leads)
PackagingTube
Internal Switch(s)Yes
SynchronousNo
Rds (On)-
Frequency - Switching52kHz