LM2576T-12/NOPB
Switching Converters, Regulators & Controllers 3A STEP-DOWN VLTG REG
product image
LM2576T-12/NOPB Picture
SeekIC No. : 00583971 Detail
LM2576T-12/NOPB: Switching Converters, Regulators & Controllers 3A STEP-DOWN VLTG REG
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LM2576T-12/NOPB
Mfg:
National Semiconductor (TI)
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Output Voltage : 12 V Output Current : 3 A
Input Voltage : 4 V to 40 V Switching Frequency : 58 KHz
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220 Packaging : Tube
Description
Output Power :
Output Current : 3 A
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Packaging : Tube
Output Voltage : 12 V
Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220
Switching Frequency : 58 KHz
Input Voltage : 4 V to 40 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationLM2576T-12/NOPB
VendorNational Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
TypeStep-Down (Buck)
Number of Outputs1
Voltage - Input4 ~ 40 V
Voltage - Output12V
Current - Output3A
Power - Output-
Package / CaseTO-220-5 (Straight Leads)
PackagingTube
Rds (On)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Switching52kHz