LM2576T-15/NOPB
Switching Converters, Regulators & Controllers
product image
LM2576T-15/NOPB Picture
SeekIC No. : 00584357 Detail
LM2576T-15/NOPB: Switching Converters, Regulators & Controllers
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LM2576T-15/NOPB
Mfg:
National Semiconductor (TI)
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Output Voltage : 15 V Output Current : 3 A
Switching Frequency : 58 KHz Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220 Packaging : Tube
Description
Output Power :
Input Voltage :
Operating Temperature Range :
Output Current : 3 A
Packaging : Tube
Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220
Output Voltage : 15 V
Switching Frequency : 58 KHz
Parameters:
Technical/Catalog InformationLM2576T-15/NOPB
VendorNational Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
TypeStep-Down (Buck)
Number of Outputs1
Voltage - Input4 ~ 40 V
Voltage - Output15V
Current - Output3A
Power - Output-
Package / CaseTO-220-5 (Straight Leads)
PackagingTube
Rds (On)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Switching52kHz