LM2576T-3.3G
Switching Converters, Regulators & Controllers 3.3V 3A Buck PWM
product image
LM2576T-3.3G Picture
SeekIC No. : 00584034 Detail
LM2576T-3.3G: Switching Converters, Regulators & Controllers 3.3V 3A Buck PWM
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LM2576T-3.3G
Mfg:
ON Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Output Voltage : 3.3 V Output Current : 3 A
Input Voltage : 4.75 V to 40 V Switching Frequency : 52 KHz
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220-5 Packaging : Tube
Description
Output Power :
Output Voltage : 3.3 V
Output Current : 3 A
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Packaging : Tube
Mounting Style : Through Hole
Input Voltage : 4.75 V to 40 V
Switching Frequency : 52 KHz
Package / Case : TO-220-5
Parameters:
Technical/Catalog InformationLM2576T-3.3G
VendorON Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
TypeStep-Down (Buck)
Number of Outputs1
Voltage - Input7 ~ 40 V
Voltage - Output3.3V
Current - Output3A
Power - Output-
Package / CaseTO-220-5 (Straight Leads)
PackagingTube
Rds (On)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Switching52kHz